Технологии

Як сільське господарство впливає на карієс

Написал MassimoUA в 14:21, 8 декабря 2014 г.

Кожен, хто прожив на світі більше 5 років, знає, що таке карієс, і найчастіше не з чуток. Але перш ніж звинувачувати в чорних дірах на емалі, велику кількість солодощів і відсутність звички чистити зуби, задумайтеся над тим, що вдалося з'ясувати вченим з Корнельського і Стенфордського університетів 2 роки тому.

Автори статті порівняли геном Streptococcus mutans - бактерії, що викликає карієс, з геномами кількох близьких видів, що живуть у ротовій порожнині шимпанзе, макак, щурів і хом'яків. Здавалося б, раз шимпанзе - наші найближчі родичі, то і мікроби у нас повинні бути максимально схожі. Однак з'ясувалося, що найближче до Streptococcus mutans НЕ бактерія мавп, а мешканець ротової порожнини щурів - Streptococcus ratti. Судячи з усього, він перебрався на наші зуби і еволюціонував в новий вид 10 тисяч років тому, коли почало розвиватися сільське господарство та щури стали жити пліч-о-пліч з людиною по всьому світу.

Ще одне дослідження підтверджує, що карієс став лютувати саме в той час. Американські антропологи вивчили черепа 39 людей, що жили на території сучасного Судану 8-11 тисяч років тому - якраз тоді, коли місцеве населення стало освоювати землеробство. І якщо у більш давніх скелетів карієс зустрічали тільки на 0,8% зубів, то після появи в тих місцях сільського господарства частка уражених зубів підскочила у рази - до 20%. Втім, звинувачувати у всьому мікробів і щурів теж не варто, адже шкоду солодощів для нашої посмішки ніхто не відміняв.


 
Комментарии к посту « Як сільське господарство впливає на карієс»
Комментарии
 
Теги: карієс, сільське господарство